Budownictwo energooszczędne

Budownictwo energooszczędne

Budownictwo energooszczędne zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników w Polsce. Dzieję się tak za sprawą wielu walorów użytkowych budynków energooszczędnych oraz ich niskiego kosztu utrzymania. W dobie rosnących kosztów energii elektrycznej, gazu i węgla, szczególnie ten drugi aspekt przykuwa uwagę inwestorów, stawiających nierzadko na zrównoważone budownictwo i ochronę środowiska.

Warto tu zauważyć, że zgodnie z definicją budynkiem energooszczędnym nazywamy obiekt o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) wynoszącą nie więcej niż 40kWh/(m2rok). To właśnie ta wartość różni domy energooszczędne od pasywnych, w których EUco wynosi nie więcej niż 15kWh/(m2rok).

Uzyskanie parametrów domu energooszczędnego możliwe jest poprzez zastosowanie:
  • odpowiedniej izolacji termicznej ścian, dachów, stropów, stropodachów oraz podłóg na gruncie
  • wysokiej klasy stolarki okiennej i drzwiowej
  • wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • odpowiednich materiałów ściennych o dobrych parametrach termicznych
  • alternatywnych źródeł energii takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne
Jednak budynek energooszczędny to nie tylko odpowiednie technologie i materiały budowlane. Bardzo dużą rolę odgrywa tu charakter bryły budynku i jego usytuowanie względem stron świata. Ten rodzaj budownictwa preferuje zwarte budynki o minimalnej liczbie elementów architektonicznych sprzyjających utracie energii, takich jak lukarny, wykusze czy balkony. Umieszczenie dużych przeszkleń po stronie południowej i zminimalizowanie liczby otworów okiennych na ścianie północnej sprzyja ogrzewaniu budynku poprzez energię słoneczną.

Podsumowując najważniejsze cechy domów energooszczędnych można stwierdzić, że oferują one:
  • do 70% niższe miesięczne koszty utrzymania i zużycia energii
  • nawet 10 krotnie niższe koszty ogrzewania
  • komfort termiczny związany również z odpowiednią wymianą powietrza w budynku
  • realną ochronę środowiska dając możliwość redukcji CO2 do atmosfery na poziomie nawet 3 ton w skali roku
Dodatkowym atutem budownictwa energooszczędnego w Polsce jest możliwość skorzystania z dopłat do kredytów hipotecznych przeznaczonych na budowę takich obiektów w określonym standardzie energetyczny. Beneficjenci tego programu mogą uzyskać dotację w wysokości nawet 50 tys. brutto. Więcej informacji w tym zakresie znaleźć można pod adresem: https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/ .

Przy tak wielu pozytywnych cechach budownictwa energooszczędnego nie możemy zapominać że nakłada ono na inwestora dodatkowe reżimy technologiczne i ograniczenia produktowe wiążące się z potrzebą poniesienia dodatkowych kosztów. Jednak biorąc pod uwagę coraz większą popularność tych rozwiązań, a co za tym idzie spadające ich ceny oraz realne oszczędności w czasie, inwestycja w energooszczędne może być uznana za mądrą i opłacalną.
Skontakuj się z nami
Oddzwonimy do Państwa do w dogodnym czasie
Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe.
Numer Państwa telefonu zostanie wykorzystany wyłącznie do kontaktu przedstawiciela firmy CEMEX Polska Sp. z o.o. i nie będzie przekazywany dalej.